mor saç

Kullanım örnekleri

mor saç
purple hair
icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A colour/color that is a dark blend of red and blue; dark magenta.


Definition: (colour theory) Any non-spectral colour on the line of purples on a colour chromaticity diagram or a colour wheel between violet and red.


Definition: Cloth, or a garment, dyed a purple colour; especially, a purple robe, worn as an emblem of rank or authority; specifically, the purple robe or mantle worn by Ancient Roman emperors as the emblem of imperial dignity.

Example: to put on the imperial purple


Definition: (by extension) Imperial power, because the colour purple was worn by emperors and kings.


Definition: Any of various species of mollusks from which Tyrian purple dye was obtained, especially the common dog whelk.


Definition: The purple haze cultivar of cannabis in the kush family, either pure or mixed with others, or by extension any variety of smoked marijuana.


Definition: Purpura.


Definition: Earcockle, a disease of wheat.


Definition: Any of the species of large butterflies, usually marked with purple or blue, of the genus Basilarchia (formerly Limenitis).

Example: the banded purple


Definition: A cardinalate.

icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To turn purple in colour.


Definition: To dye purple.


Definition: To clothe in purple.

icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Having a colour/color that is a dark blend of red and blue.


Definition: Not predominantly red or blue, but having a mixture of Democrat and Republican support, as in purple state, purple city.


Definition: (in Netherlands and Belgium) Mixed between social democrats and liberals.


Definition: Imperial; regal.


Definition: Blood-red; bloody.


Definition: (of language) Extravagantly ornate, like purple prose.


Definition: (of a sector, lap, etc.) Completed in the fastest time so far in a given session.

icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A recreational drug based on cough syrup, popular in the hip-hop community in the southern United States.

icon arrow

hair

Phonetic: "/heː/"

Part Of Speech: noun


Definition: A pigmented filament of keratin which grows from a follicle on the skin of humans and other mammals.


Definition: The collection or mass of such growths growing from the skin of humans and animals, and forming a covering for a part of the head or for any part or the whole body.

Example: In the western world, women usually have long hair while men usually have short hair.


Definition: A slender outgrowth from the chitinous cuticle of insects, spiders, crustaceans, and other invertebrates. Such hairs are totally unlike those of vertebrates in structure, composition, and mode of growth.


Definition: A cellular outgrowth of the epidermis, consisting of one or of several cells, whether pointed, hooked, knobbed, or stellated.

Example: Internal hairs occur in the flower stalk of the yellow frog lily (Nuphar).


Definition: A locking spring or other safety device in the lock of a rifle, etc., capable of being released by a slight pressure on a hair-trigger.


Definition: Haircloth; a hair shirt.


Definition: Any very small distance, or degree; a hairbreadth.

Example: Just a little louder please—turn that knob a hair to the right.


Definition: Complexity; difficulty; quality of being hairy

icon arrow

hair

Phonetic: "/heː/"

Part Of Speech: verb


Definition: To remove the hair from.


Definition: To grow hair (where there was a bald spot).


Definition: To cause to have hair; to provide with hair


Definition: To string the bow for a violin.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.