limaco

Kullanım örnekleri

limaco
slug
icon arrow

slug

Phonetic: "/slʌɡ/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any of many terrestrial pulmonate gastropod mollusks, having no (or only a rudimentary) shell.


Definition: A slow, lazy person; a sluggard.


Definition: A bullet or other projectile fired from a firearm; in modern usage, generally refers to a shotgun slug.


Definition: A solid block or piece of roughly shaped metal.


Definition: A counterfeit coin, especially one used to steal from vending machines.


Definition: A shot of a drink, usually alcoholic.


Definition: A title, name or header, a catchline, a short phrase or title to indicate the content of a newspaper or magazine story for editing use.


Definition: (rarely used) the Imperial (English) unit of mass that accelerates by 1 foot per second squared (1 ft/s²) when a force of one pound-force (lbf) is exerted on it.


Definition: A discrete mass of a material that moves as a unit, usually through another material.


Definition: A motile pseudoplasmodium formed by amoebae working together.


Definition: An accessory to a diesel-electric locomotive, used to increase adhesive weight and allow full power to be applied at a lower speed. It has trucks with traction motors but lacks a prime mover.


Definition: (television editing) A black screen.


Definition: A piece of type metal imprinted by a linotype machine; also a black mark placed in the margin to indicate an error; also said in application to typewriters; type slug.


Definition: A stranger picked up as a passenger to enable legal use of high occupancy vehicle lanes.


Definition: (District of Columbia) A hitchhiking commuter.


Definition: The last part of a clean URL, the displayed resource name, similar to a filename.


Definition: A hindrance, an obstruction.


Definition: A ship that sails slowly.

icon arrow

slug

Phonetic: "/slʌɡ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To drink quickly; to gulp; to down.


Definition: To take part in casual carpooling; to form ad hoc, informal carpools for commuting, essentially a variation of ride-share commuting and hitchhiking.


Definition: (of a bullet) To become reduced in diameter, or changed in shape, by passing from a larger to a smaller part of the bore of the barrel.


Definition: To move slowly or sluggishly; to lie idle.


Definition: To load with a slug or slugs.

Example: to slug a gun


Definition: To make sluggish.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.