çeribaşı

Kullanım örnekleri

çeribaşı
gypsy chief
icon arrow

gypsy

Phonetic: "/ˈd͡ʒɪp.si/"

Part Of Speech: noun


Definition: (sometimes offensive) A member of the Romani people, or one of the sub-groups (Roma, Sinti, Romanichal, etc).

icon arrow

gypsy

Phonetic: "/ˈd͡ʒɪp.si/"

Part Of Speech: adjective


Definition: (sometimes offensive) Of or belonging to the Romani people or one of it sub-groups (Roma, Sinti, Romanichel, etc).

icon arrow

gypsy

Phonetic: "/ˈd͡ʒɪp.si/"

Part Of Speech: noun


Definition: An itinerant person or any person, not necessarily Romani; a tinker, a traveller or a carny.


Definition: (sometimes offensive) A move in contra dancing in which two dancers walk in a circle around each other while maintaining eye contact (but not touching as in a swing). (Compare whole gyp, half gyp, and gypsy meltdown, in which this step precedes a swing.)


Definition: A member of a Broadway musical chorus line.


Definition: A person with a dark complexion.


Definition: A sly, roguish woman.

icon arrow

gypsy

Phonetic: "/ˈd͡ʒɪp.si/"

Part Of Speech: verb


Definition: To roam around the country like a gypsy.


Definition: To perform the gypsy step in contra dancing.

icon arrow

gypsy

Phonetic: "/ˈd͡ʒɪp.si/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Of or having the qualities of an itinerant person or group with qualities traditionally ascribed to Romani people; making a living from dishonest practices or theft etc.

icon arrow

chief

Phonetic: "/tʃiːf/"

Part Of Speech: noun


Definition: A leader or head of a group of people, organisation, etc.

Example: All firefighters report to the fire chief.


Definition: The top part of a shield or escutcheon; more specifically, an ordinary consisting of the upper part of the field cut off by a horizontal line, generally occupying the top third.


Definition: The principal part or top of anything.


Definition: An informal term of address, sometimes ironic.

Example: Hey, chief.

icon arrow

chief

Phonetic: "/tʃiːf/"

Part Of Speech: verb


Definition: To smoke cannabis.

icon arrow

chief

Phonetic: "/tʃiːf/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Primary; principal.

Example: Negligence was the chief cause of the disaster.


Definition: Intimate, friendly.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.